Czyszczenie uszu/oczu

Jak pielęgnować świnkę morską, czyli "chcę piękną być"
guitargirl

Czyszczenie uszu/oczu

Post autor: guitargirl »

Nie spotkałam się z tym, żeby regularnie czyścić uszy i przemywać oczy u świnek. To raczej pozostaje do kontroli. Jak zobaczysz, że świnka ma brudno w uszach to wtedy je czyścisz. Moje świnki mam już ponad pół roku i jeszcze ani razu nie zauważyłam, żebym musiała oczyszczać im uszy. Co do oczu to sprawa tutaj wygląda trochę inaczej. Świnki trzymane na trocinach, jedzące sianko łatwo mogą sobie jakieś ostre źdźbło wbić w oczko i będzie łzawiło, albo ropiało od jakichś bakterii. Wtedy przydaje się przemyć oczka wywarem z rumianku. Osobiście nie polecam tej metody ponieważ rumianek wbrew pozorom jest uczulający. Te wszystkie preparaty w necie sporo kosztują. Wystarczy takie oczko przemyć solą fizjologiczną z apteki. Ja kupuję w aptece świetlik w kropelkach (7 zł) i zakrapiam nim oczka świnkom. Mojemu Lenny'emu, któremu oczko ropieje to bardzo pomaga.

Obrazek
Różyczka94

Re: Czyszczenie uszu/oczu

Post autor: Różyczka94 »

Dziękuję, bardzo przydatne informacje. Kupuję świetlika :) w niewiedzy do tej pory cały czas przemywałam oczka świnkom naparem z rumianku.
Blacky&Cookie

Re: Czyszczenie uszu/oczu

Post autor: Blacky&Cookie »

Różyczka94 pisze:Dziękuję, bardzo przydatne informacje. Kupuję świetlika :) w niewiedzy do tej pory cały czas przemywałam oczka świnkom naparem z rumianku.
Też raz przemyłam, bo ropiało i nic się nie stało, czyli alergia nie dosięga wszystkich świnek ? Bo teraz się boję...
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czyszczenie uszu/oczu

Post autor: kimera »

Najbezpieczniejsza jest sól fizjologiczna, dalej napar z ziela świetlika i napar z czarnej herbaty. Napar z rumianku nieszczególnie się nadaje do przemywania oczu. Proszę pamiętać, że ziołami się nie zakrapla oczu, tylko wyciera powieki. Przy stanie ropnym każde oko przeciera się świeżym wacikiem, inaczej można przenieść infekcję!
Piorunowa

Re: Czyszczenie uszu/oczu

Post autor: Piorunowa »

Ja również na ropę polecam sól fizjologiczną, miałam okazję stosować i na prawdę jest skuteczna ;)
Izaira

Re: Czyszczenie uszu/oczu

Post autor: Izaira »

ja używam soli fizjologicznej i nic się nie dzieje
Dawisska

Re: Czyszczenie uszu/oczu

Post autor: Dawisska »

ja właśnie nie czyściłam uszu śwince, ale jak mówicie, ze lepiej czyścić to zacznę
twojawiernafanka

Re: Czyszczenie uszu/oczu

Post autor: twojawiernafanka »

Nie, to nie tak - czyścisz tylko wtedy, kiedy widzisz, że są brudne :)
A rozmowa toczy się o oczkach.
Myszadora

Re: Czyszczenie uszu/oczu

Post autor: Myszadora »

Mam problem i skoro weci nie są w stanie pomóc to pomyślałam, że ktoś z Was ma takie doświadczenia jak ja i będzie umiał pomóc. Otóż jednej z moich świnek zbiera się w uszkach woskowina, która twardnieje szybko. Tworzą się takie malutkie, twarde kamyczki, które podrażniają uszko, umiejscowione są bardzo głęboko. Świnka miała już dwa razy płukanie uszek pod narkozą, bo innym sposobem się tego pozbyć nie dało. Po drugim płukaniu wetka zaleciła stosowanie preparatu do czyszczenia uszu dla psów i kotów. Konkretnie to jest Dermatisan Aurisal Plus(jak go powąchałam to powalił mnie zapach spirytusu;P) Po pierwszym razie jak go użyliśmy u świnek zaczęły się problemy z oddychaniem, wet stawiał raczej na reakcję alergiczną, nie przeziębienie wieć preparat polecił odstawić i przemywać uszka wodą. Minął tydzień i znowu świnka trzepie uszkami, drapie się. Dzieje się to prawie non stop, boję się, że zrobi sobie rany na uszkach:( Dodam jeszcze, że parafiny próbowaliśmy już dawno, nie działa w ogóle. Macie może jakieś pomysły czego jeszcze można spróbować? Może jakieś łagodniejsze płyny do czyszczenia dla psów są? Może coś dla ludzi co wiadomo, że śwince nie zaszkodzi? Jakaś mikstura domowej roboty?
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Czyszczenie uszu/oczu

Post autor: martuś »

Nie wiem jak jest ze świnkami ale my stosujemy u psów i kotów Otosol. Preparat do pielęgnacji uszu i do tego ma właściwości bakteriobójcze. Niestety też ma w sobie alkohol - ale podejrzewam, że wszystkie takie preparaty zawierają alkohol :think:
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pielęgnacja”