Karmienie-dylematy

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

ODPOWIEDZ
ilona__wwy

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: ilona__wwy »

U nas był problem z rozwolnieniem przez kilka miesięcy. Co było w miarę to znowu. Odstawiłam zieleninę i warzywa. Była wyłącznie na suchym, siana nie chciała bardzo bo były problemy z zębami rozwarstwienie trzonowców. Jadła głównie zioła różne suszone i karmę ratunkową (brak chęci do jedzenia przy rozwolnieniu), VL Cavia complete, JW Farm Glainless (nie lubiła ich na początku), VL Cavia Nature. Miała niedowage przez kilka miesięcy to zmieniłam z Cavia Nature na Beaphar care plus (lubi ją). Co miała antybiotyk i probiotyk do tego i 2 tyg brania po antybiotyku znowu było rozwolnienie. Więc dawałam jej przez 2 miesiące probiotyk na odbudowanie flory jelitowej (okres bez antybiotyku) - biolapis przez miesiąc a potem lakcid. Mamy jeszcze problem z piaskiem w pęcherzu - za dużo wapnia w diecie bo nic innego nie chciała jeść. Dawanie czegoś świeżego zawsze kończyło się plackami. Na razie jesteśmy na diecie niskowapniowej sianku karmach i warzywach świezych. Dostawała raz na kilka dni mały kawałek warzywa i jakoś się unormowało :jupi: Lubi suszona bulwe topinambura i cykorię (listek dziennie, jak wiecej to były placki) - może zawarta w nich inuliną pomogła tez na jelita. Mojej mamie pomogła kawa zbożowa z cykorią na jelita coś w tym jest. Życzę zdówka dla prosiaczka. :buzki:
zuzka anna

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: zuzka anna »

najlepsze są karmy z firmy z versa laga :sadness:
lubię

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: lubię »

ilona_wwy - cieszę się, że wreszcie zaczyna to jakoś wyglądać :ok: Beaphar Care+ spróbuj jednak pomału odstawiać, bo on ma skład niezbyt przyjazny nerkom, CC chyba zresztą też.
zuzka anna pisze:najlepsze są karmy z firmy z versa laga :sadness:
Powtórzę się, ale tylko raz: nie są najlepsze. Bez większego wysiłku znajdziesz lepsze.
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: Jack Daniel's »

Najlepsza dieta, to taka bez karmy ;)
Awatar użytkownika
Asita
Posty: 9429
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:11
Miejscowość: Sopot
Kontakt:

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: Asita »

Też czasem tak robię, mieszam suszone warzywka i jabłuszko plus dużo suszków. Na śniadanie i kolację warzywka. Ale Żurek i tak nie je granulatu...chociaż w sumie to na 100% nie wiem, może zje 1-2 chrupki...Zastanawiam się, czy nie zrobić mu usg...ale nie wiem czy to coś pomoże w znalezieniu przyczyny brzydkich kup. Wydawało mi się że już wszystkiego próbowałam. A ostatnio wet stwierdził, że ma całkowicie szare ząbki z tyłu....Fakt, że nie chce jeść tych warzyw najbogatszych w wit C, ale je sporo selera naciowego. 15 grudnia zaglądano w paszczę i wszystko było ok. W czwartek szarość. A dostawał codziennie wit C 3-4 kropelki wymieszane z odrobiną ratunkowej, co by go strzykawką nie męczyć. Tydzień wcześniej przestałam dawać wit c. Czy w ten tydzień tak się pogorszyło, czy mieszanie z ratunkową obniża działanie wit c? Musimy też zbadać krew na fosfor i wapń.
Moje myszaki http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =55&t=4152
Żurek i Alfredzik na zawsze pozostaną z nami
lubię

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: lubię »

Jak coś się dzieje w organizmie, to zapotrzebowanie na witaminę C znacząco wzrasta - czyli szybciej zaczynają się braki. Zwiększ dawkę albo spróbuj z iniekcyjną - tylko zapytaj sempreverde, jak to świni do pyska wcisnąć, ja nie umiem... :roll:
Awatar użytkownika
Asita
Posty: 9429
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:11
Miejscowość: Sopot
Kontakt:

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: Asita »

Ze strzykawką nie jest źle, podaję 0,4 ml weterynaryjnej już bez żadnych dodatków. Jak siedzi gdzieś w tunelu to poliże strzykawkę. Za 3 tyg jedziemy sprawdzić, czy zadziałało. Może też spróbuję mu sirki zbadać. Z bobów 1,5 msc temu nic prócz ubogiej flory nie wyszło.
Wracając do karmienia. Myślę, że dobrze go karmię, bo 2x dziennie dostaje świeże korzenie: marchew, pietruszka, seler i seler zielony, 1x dziennie suszki, w przeważającej ilości je pokrzywę i krwawnik w całości. Z tego co czytałam tu, to korzenie zapewniają fosfor a pokrzywa i zielony seler ma wapń....Tylko pewnie zależy od ilości.
Generalnie zachowuje się bardzo dobrze: bardzo ładny apetyt, ciekawski, wyciąga girki, pogoni małego jak go wkurzy za mocno. Tylko te boby....no i brak zęba powoduje, że dość selektywnie je suche. Np bardzo mało siana, nawet sieczki nie je ale bardzo ją niucha jakby chcial zjeść ale się obawiał :idontknow:
Moje myszaki http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =55&t=4152
Żurek i Alfredzik na zawsze pozostaną z nami
Awatar użytkownika
Asita
Posty: 9429
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:11
Miejscowość: Sopot
Kontakt:

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: Asita »

Jak najlepiej podać śwince ostropest? W ziarenkach to pewnie nie będzie chciał...zmielone może z ratunkową? A kocankę podać suszone kwiatki, czy zrobić odwar? Ktoś wie, co ma lepsze działanie?
Moje myszaki http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =55&t=4152
Żurek i Alfredzik na zawsze pozostaną z nami
Awatar użytkownika
Panna Fiu Fiu
Administrator
Posty: 7609
Rejestracja: 07 lip 2013, 17:15
Miejscowość: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: Panna Fiu Fiu »

Ostropest ja dawałam zmielony z karmą ratunkową.
Obrazek
Awatar użytkownika
Asita
Posty: 9429
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:11
Miejscowość: Sopot
Kontakt:

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: Asita »

Dzięki Panno Fiu Fiu (swoją drogą cóż za dostojny awatar :) ), jutro kupię ziarenka, zmielę i mam nadzieję, że w ratunkowej poje tego trochę :fingerscrossed:
Moje myszaki http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =55&t=4152
Żurek i Alfredzik na zawsze pozostaną z nami
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”