Akwarystyka

Dyskusje niekoniecznie o świnkach.

Moderatorzy: Panna Fiu Fiu, Dzima, kakazuma

Regulamin forum
Tematy nie odwiedzane dłużej niż 90 dni będą usuwane.
ODPOWIEDZ
Kru

Re: Akwarystyka

Post autor: Kru »

Ryby w za małym akwarium karłowacieją i niestety cierpią więc takie trzymacie ich w małym akwa "na chwilę bo są małe" mija się z celem. Dodam jeszcze, że zarówno bocje jak i kiryski są stadne.
Aby pozbyć się syfu, który zalega na dnie wystarczy wężyk i odessanie brudu za pomocą wężyka- oczywiście nie będzie to na tip-top, ale na tyle by zachować porządek. W jeziorze też nikt nie biega i nie wybiera zalegającego się mułu. Płucząc żwir zabijasz/wypłukujesz kolejne pożyteczne bakterie i prawdopodobnie stąd również glony atakują Ci rośliny- zachwiana równowaga w akwarium, a co się ustabilizuje, znów czyścisz/robisz wielką podmianę etc. ;) Nie widzisz różnicy? A glony? Polecam poczytać o cyklu azotowym w akwarium i o przyczynach pojawiania się glonów.

Tę część napowietrzającą (z wężykiem) możesz usunąć na spokojnie- bojownik to labiryntowiec (potrafi pobierać powietrze atmosferyczne) więc nie potrzebuje intensywnego napowietrzania. Jeżeli robi pralkę to zmniejsz mu przepływ- woda powinna być lekko poruszania.

Zapowiada się fajnie- jak roślinki się rozrosną to będzie świetnie wyglądało :) A zamiast krewetek możesz wpuścić ślimaczki- na przykład świderki, ładnie wyglądają i nie mnożą się szybko jak zatoczki i rozdętki.
sempreverde

Re: Akwarystyka

Post autor: sempreverde »

Na razie mam wrażenie, że jest mega łyso - czekam na moje roślinki, żeby zastartowały. Czytałam, że bojowniki lubią gąszcz roślin, więc moje krzaczki mają miesiąc na zrobienie gąszczu ;)

No właśnie też pomyślałam o ślimakach wczoraj, żeby nie było tak pusto jeśli chodzi o zwierzątka. Ogromnie podobają mi się helenki, albo połączenie helenki+świderki - tylko czy helenki nie zjedzą świderków?
Kru

Re: Akwarystyka

Post autor: Kru »

Oj, lubią, lubią- wpływanie w gąszcz krzaczorów to jeden z ulubionych sportów bojowników :)

Helenki niestety zjedzą świderki, ewentualnie przy helenkach można wpuścić zatoczki- mnożą się bardzo szybko, a helenki utrzymają ich populację w ryzach. Różowe zatoczki wyglądają ciekawie :D

Obrazek
Tu-Tu

Re: Akwarystyka

Post autor: Tu-Tu »

Mam akwarium 160l i aktualnie stoi puste.Ma ktoś pomysł co tam dać,tak ,aby każde zwierzę miało trochę luzu?
majam

Re: Akwarystyka

Post autor: majam »

Sempreverde jak chcesz to ci mogę wysłać kilka małych anubiasów, w większości mam duże anubiasy(mam obsadzone nimi 700 litrów) ale trochę małych też widzę że jest. Niepotrzebnie kupujesz rośliny, w sklepach sporo kosztują a ludzie na darmo rozdają robiąc przycinkę. Mam też kryptokoryny i nurzańca ale tego dużego więc do kostki to zaraz za bardzo się rozrośnie. Mogę popytać znajomych i skombinować ci jeszcze roślinki ale wysyłka to jak upały się skończą bo w takie upały to roślinki się ugotują.Fajnie też gałęzatki wyglądają. W kostce mogłabyś porobić trawniczki, mchy, ale żeby mieć bardziej wymagające rośliny to musiałabyś lać nawozy. Z bojkami jest różnie, jedne polują na krewecie inne nie, zależy jaki się trafi, ja nie ryzykowałam.

Tu- tu 160 litrów to już masz sporo możliwości, musisz najpierw pooglądać akwaria z rybami i zobaczyć co ci się podoba. Można zrobić w takim akwarium całkiem fajny roślinniak z małymi rybkami typu neonki, galaxy itp, można akwarium towarzyskie, można też duże ryby np. welony ale wtedy niewiele ryb np 3-4 bo rosną wielkie i potrzebują dużej przestrzeni.

Podpinam się pod to, że ryb nie powinno się trzymać w małych akwa, na pewno nie można trzymać w 35 litrach neonków jakiegoś jednego kirysa itp. Obsada ryb powinna być dobrze dobrana i przemyślana z uwzględnieniem tego że np. neonki powinny żyć w dużych grupach ( 5 to nie jest duża grupa) no i jeden kirys samotny kirys to też biedaczek.
Kru

Re: Akwarystyka

Post autor: Kru »

majam dobrze mówi- warto zainteresować się forami akwarystycznymi, szczególnie tymi, które przypadają na dany obszar. Inni akwaryści często oddają za darmo albo półdarmo wiadra roślin z przycinki ze swoich zbiorników ;)

Tu-Tu, tak jak powiedziała wyżej majam- poszperaj po forach, pooglądaj, poczytaj. Rozeznaj się czy jest coś co Ci się podoba, jakieś ryby, które chciałabyś mieć. Zastanów się czy wolałabyś więcej, a mniejszych czy mniej ryb, a większych. W 160l jest już nad czym myśleć, tylko trzeba znaleźć punkt startowy :D

I warto jeszcze dodać, że neon mimo małych rozmiarów słabo się nadaje do małych akwariów- to ryba żwawa i ruchliwa, lubi się wypływać, a żeby to zrobić potrzebuje przestrzeni.
sempreverde

Re: Akwarystyka

Post autor: sempreverde »

majam pisze:Sempreverde jak chcesz to ci mogę wysłać kilka małych anubiasów, w większości mam duże anubiasy(mam obsadzone nimi 700 litrów) ale trochę małych też widzę że jest. Niepotrzebnie kupujesz rośliny, w sklepach sporo kosztują a ludzie na darmo rozdają robiąc przycinkę. Mam też kryptokoryny i nurzańca ale tego dużego więc do kostki to zaraz za bardzo się rozrośnie. Mogę popytać znajomych i skombinować ci jeszcze roślinki ale wysyłka to jak upały się skończą bo w takie upały to roślinki się ugotują.Fajnie też gałęzatki wyglądają. W kostce mogłabyś porobić trawniczki, mchy, ale żeby mieć bardziej wymagające rośliny to musiałabyś lać nawozy. Z bojkami jest różnie, jedne polują na krewecie inne nie, zależy jaki się trafi, ja nie ryzykowałam.
Jej, szkoda że dopiero teraz się tak na poważniej zakręciłam. Dzięki ogromne za chęci, na razie mam roślinki w całym akwarium i liczę na to, że ładnie się rozrosną. Szczerze mówiąc nawet nie wiem, gdzie mogłabym anubiasa dosadzić - ale jak będę potrzebować to na pewno się odezwę. W ogóle to bardzo ładna jest roślinka.

Błagam, koniecznie wrzuć zdjęcie tych 700l!

Z krewetek zrezygnowałam, wrzuciłam dziś do akwarium świderki.
Chocolate Monster

Re: Akwarystyka

Post autor: Chocolate Monster »

Tutaj mówi się o takich przestrzeniach dla ryb ,a znam kilka,które cierpią w malutkiej kuli :cry:
sempreverde

Re: Akwarystyka

Post autor: sempreverde »

Obrazek

:love:
Olek

Re: Akwarystyka

Post autor: Olek »

Wow, ale ładny, super sztuka.

Pokażesz akwarium w całej okazałości?

Ja się przymierzam do 25 litrowego krewetkarium.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze sprawy”