Pasożyty zewnętrzne

Grzybice, świerzb, wszoły, łupież, inne problemy;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
MartaMG

Re: Pasożyty zewnętrzne

Post autor: MartaMG »

Mój prosiak znajda przyniósł wszoły do domu. Co trzeba zrobić ze świńskimi rzeczami typu dry bed, kocyki, hamak, tunel, norka, miski, pasnik - czy podczas lub po kuracji trzeba to jakoś odkazic (domyślam się, że tak, ale jakich środków użyć - wysoka temperatura, środki chemiczne - boje się ich użyć, jakiś ocet, kwas czy lug?). I kiedy - po kuracji czy w trakcie.
lubię

Re: Pasożyty zewnętrzne

Post autor: lubię »

Zacznij w trakcie, najlepiej po prostu wypierz ze sporą porcją octu/kwasku cytrynowego i potrzymaj kilka dni na zewnątrz (balkon, podwórko, czy jakie masz możliwości). Klatkę dokładnie umyj octem i spłucz gorącą wodą. I tak po każdej dawce leku, szczególnie uważnie kilka dni po ostatniej, ale wcześniej to też ważne, żeby się prosiaki nie infekowały wtórnie. To spokojnie wystarczy. Tylko pamiętaj, że dodanie dowolnego kwasu do prania powoduje bardzo silne tworzenie się piany, więc bardzo oszczędnie ze środkiem piorącym (albo w ogóle zrezygnuj, wypierz tylko w roztworze kwasu).
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pasożyty zewnętrzne

Post autor: kimera »

Na szczęście wszoły to nie grzyb ani bakterie, bardzo łatwo się ich pozbyć. Wystarczy w miarę normalna higiena, nie są potrzebne żadne nadzwyczajne środki.
MartaMG

Re: Pasożyty zewnętrzne

Post autor: MartaMG »

Dzięki za pomoc, pierwsza dawka we wtorek.wieczorem to w środę zacznę czyszczenie ;) ile się daje dawek leku na wszoly?
lubię

Re: Pasożyty zewnętrzne

Post autor: lubię »

Trzy, chyba, że to samiuśki początek, to dwie.
malwusia9

Re: Pasożyty zewnętrzne

Post autor: malwusia9 »

Zauważyłam u mojej świnki samiczki małe czarne kropeczki na sierści . Co to może być ktoś miał taki przypadek :o
sempreverde

Re: Pasożyty zewnętrzne

Post autor: sempreverde »

Może łupież jak świnka ma czarną skórę?
Neirish

Re: Pasożyty zewnętrzne

Post autor: Neirish »

Hej, mam pytanie odnośnie wszołów. Widzę, że ktoś zadał wcześniej podobne ale chodzi mi dokładnie o to, czy w trakcie kuracji ( zastrzyki ) powinnam wymieniać jeszcze żwirek? mimo że na nim będzie dry bed? bo gdzieś przeczytałam, że co 3 dni wymieniać.. I co lepsze, przetrzymać ją na żwirku czy dać dry bed? I najważniejsze pytanie : Czy zastrzyki są niebezpieczne dla świnek? wszędzie czytam, że jakieś pudry czy kropelki dostają a tu zastrzyk... z tym, że poszłam do weterynarza dla małych zwierząt, gryzoni, więc powinien się znać:D
neiiley

wszoły

Post autor: neiiley »

Witam. Kilka dni temu zakupiliśmy świnkę w sklepie zoologicznym, ale po kilku dniach okazało się, że ma wszoły. Czytałam dużo na forum na temat ich zwalczania i mam pytanie co do kropelek, a mianowicie - jaka dawka? Planuje kupić jutro Advantage dla kotow poniżej 4kg, niestety nie wiem jaką podać dawkę, aby nie zaszkodzić małej. Przeczytalam gdzieś, że podać jedna krople, a w innym wątku, żeby rozcienczyc z wodą. Może ktoś ma wiedzę na ten temat i jest w stanie pomóc? :love:
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Pasożyty zewnętrzne

Post autor: Jack Daniel's »

Ivermektyna będzie równie skuteczna, a o wiele bezpieczniejsza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy skórne”