Karmienie-dylematy

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

Awatar użytkownika
Asita
Posty: 9429
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:11
Miejscowość: Sopot
Kontakt:

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: Asita »

Więc w końcu przyszedł zamówiony topinambur, Żurek troszeczkę podjadł, ale potem już nie chciał, znaczy brał w pysiol, ale wypuszczał. Wygląda na to, że zębiszcza mu przeszkadzają. Tak więc zmieliłam go i zapodałam zmieszanego z marumoto, pożarł z chęcią. Będę zwiększać proporcje - więcej topinamburu, mniej marumoto. Tak będę miała pewność, że go je. Bo to je z ręki. Są momenty, że Żur je przepięknie siano. Jestem więc zadowolona, że wydawanie masy kasy na najróżniejsze sianka się opłaciło. Mieszam teraz chyba 5 różnych i zawsze coś tam znajdzie i poskubie.
A co do tego, że sianka nie chce - ilona, Żurek nie ma 1 przedniego dolnego ząbka, a ten co został, jest cieńszy, niż powinien być i też przez to 2 górne się nieco rozsunęły i jest tam szpara. Podejrzewam, że Żurkowi to przeszkadza, włazi mu między 2 górne zęby źdźbło i dlatego ma opory przed sianem. W sumie człowiekowi jak coś wlezie między zęby i drażni dziąsło, to też go to drażni.
Suszę też miętę, seler liście i kolendrę. Z tego, co czytałam na stronie spśm, to pietruszka ma dużo wapnia i nie jest polecana w większej ilości. Natomiast przy kolendrze nie było żadnych ostrzeżeń dot. wapnia... Mam nadzieję, że nie ma, bo daję kilkanaście suszonych gałązek dziennie.
W wynikach krwi wyszedł fosfor 1,15, wapń 2,67. Czy to dobra proporcja? Wetka mówiła, że lepiej zwiększyć trochę wapń. Z tego co wiem, ma być 2:1. 2 wapnia i 1 fosforu? Jeśli tak, no to chyba jest ok, to nie wiem, czemu wetka powiedziała, żeby wapń zwiększyć...Nawet coś wspomniała żeby go zsuplementować trochę :think:
Moje myszaki http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =55&t=4152
Żurek i Alfredzik na zawsze pozostaną z nami
Moreni

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: Moreni »

Nie wiem, czy to dobry temat, ale mam takie głupie pytanie. Chciałabym zmielić świnkom karmy, których nie lubią, dorzucić zioła i takie tam i wysuszyć, żeby powstały ciasteczka. Czy ktoś ma pomysł, czego można by użyć jako spoiwa dla masy?
Awatar użytkownika
Asita
Posty: 9429
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:11
Miejscowość: Sopot
Kontakt:

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: Asita »

Sama nie wiem, możesz zmielić jakiekolwiek suszone warzywo czy bulwę i dodać wody, wyjdzie papka, to powinno skleić ;)
Moje myszaki http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =55&t=4152
Żurek i Alfredzik na zawsze pozostaną z nami
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: kimera »

Dałabym przecieru z jabłek albo z dyni. Oczywiście najlepiej samodzielnie robionego, bez konserwantów.
lubię

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: lubię »

Kaszka typu Sinlac - jest zdrowa dla świnek i rewelacyjnie skleja ciacha :ok: Dodajesz tylko troszeczkę, ociupinkę wody i dobrze wygniatasz. Ciasteczka najlepiej robić bardzo płaskie, wtedy szybko wysychają i masz pewność, że nic nie pleśnieje w środku. Możesz też obkleić tą masą jakiś sznurek lub patyczek i zrobić kolbę.
Moreni

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: Moreni »

Dziękować :buzki:
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: Jack Daniel's »

Asita pisze: W wynikach krwi wyszedł fosfor 1,15, wapń 2,67. Czy to dobra proporcja? Wetka mówiła, że lepiej zwiększyć trochę wapń. Z tego co wiem, ma być 2:1. 2 wapnia i 1 fosforu?
Ca:P pomiędzy 1,5:1 a 2,1:1. W chwili obecnej masz 2,32:1, za dużo wapnia, albo za mało fosforu.
Awatar użytkownika
Asita
Posty: 9429
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:11
Miejscowość: Sopot
Kontakt:

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: Asita »

Muszę zwiększyć zapodanie wit c w naturalnych produktach ( Żurek dostał szkorbutu). Na pierwszy plan oprócz papryki idzie nać pietruszki. Ale obawiam się o nadmiar wapnia. Wetka mi jednak powiedziała, żebym dla równowagi podawała koper, bo działa rozluźniająco i moczopędnie. Więc ewentualny nadmiar węglanu wapnia będzie wysiusiwany. Czy to dobra teoria?
Moje myszaki http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =55&t=4152
Żurek i Alfredzik na zawsze pozostaną z nami
ilona__wwy

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: ilona__wwy »

Moja swinka uwielvia koper ma diete niskowapniowa a sika kreda wiec moze faktycznie koper ulatwia wyplukanie osadu z pecherza. Za duzo nie moge dawac wapniowych zeby sie z osadu kamien nie zrobil i wetka odradzala dawanie mniszka i natki pietruszki mimo ze jest moczapedna raz na jakis czas tylko.

Czy swinka moze czasem zjesc chrupki kukurydziane ? Zauwazylam ze cos zjada z dywanu i to widocznie sa chrupki kukurydziane.
Alex

Re: Karmienie-dylematy

Post autor: Alex »

Czy moge swoim pannom dac takie pedy od truskawek czynraczej tylko liscie?

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”