Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilościach?

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

ODPOWIEDZ
Sensibles

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: Sensibles »

Kiełki generalnie można podawać świnkom :)

A co z liśćmi rzodkiewki? Że rzodkiewkę to wiem, ale co z liścmi? Można, nie można?
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: kimera »

Można podawać liście. Są nawet chętniej jedzone niż same rzodkiewki.
Rossali

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: Rossali »

Dokładnie - moje też wolą liście rzodkiewki od korzenia :) Tak samo zresztą z kalarepą. Liście uwielbiają a samą kalarepkę to już tylko podgryzają :D Dlatego zawsze jak kupuję kalarepę, to też zabieram wszystkie leżące luzem liście :D Kalarepa dla mnie a liście dla świnek :)
Dropsio

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: Dropsio »

A siemię lniane? Nie chodzi mi o nasionka, a o samą roślinę, bo zasiałam z ciekawości i rośnie...
Sensibles

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: Sensibles »

A co do rzodkiewki - gdzieś przeczytałam, że można dawać 1-2 razy na miesiąc O.o Jak to jest z tymi rzodkiewkami? Dawałam teraz 3 dni pod rząd śwince...
Dropsio

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: Dropsio »

Ponawiam pytanie: Co z kiełkami lnu?
No i jeszcze jedno: Czy można podawać cykorię podróżnik? Bo znalazłam w spisie ziół na głównej, tylko nie jestem pewna czy chodzi o cykorię taką, jaką sprzedają w sklepach czy właśnie podróżnik...
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: kimera »

Sądząc po informacji, choćby z Wikipedii, http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykoria_po ... 3%C5%BCnik cykoria podróżnik jest surowcem zielarskim, który nie zawiera niczego, co mogłoby zaszkodzić człowiekowi lub śwince morskiej. Dla ludzi najcenniejszy jest korzeń, ale dopiero po uprażeniu, bo inaczej jest gorzki. Świnki mogłyby jednak jeść liście i łodygi.
lubię

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: lubię »

Ale niespecjalnie jedzą, właściwie zamiast się męczyć ze zrywaniem całej rośliny (cykoria ma wyjątkowo łykowatą łodygę) można zebrać tylko te dolne listki, reszty nie tykają - a myślałam, że pączki będą jadły :think: Poza tym cykoria jest rośliną azotolubną, więc może nadwyrężać nerki w większej ilości (jak pokrzywa). Nawet człowiek może sobie zaszkodzić. No i jeszcze jeden aspekt: siedliska bogate w azot, to na ogół miejsca a) przenawożone, b) zaszczane - w sumie na jedno wychodzi :szczerbaty: , z tym że tych pierwszych w ogóle nie brać pod uwagę, a z tych drugich roślinę porządnie umyć.
Dropsio

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: Dropsio »

Czyli jednym słowem: nie ma sensu, bo może przynieść więcej szkód niż korzyści :szczerbaty:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”