Podawać jeden granulat czy mieszać kilka?

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

ODPOWIEDZ
swinkamorskaComPL

Podawać jeden granulat czy mieszać kilka?

Post autor: swinkamorskaComPL »

Podaję prosiakom trzy razy dziennie po łyżce granulatu na dobę (na głowę). Dłuższy czas podawałam tylko Versele Laga Complete ale ostatnio wzięło mnie na urozmaicenie im menu i dostają też JR Farm Grainless świnka morska i Beaphar Nature premium bezzbożowy. Znacie jeszcze jakieś dobre granulaty? Czy podajecie monotonnie zawsze ten sam? :świnka2:
ilona__wwy

Re: Podawać jeden granulat czy mieszać kilka?

Post autor: ilona__wwy »

Ja podaje te same karmy na zmiane :D zmieniam VL CC na brite podobny sklad i wyglad tylko mniej wapna ma. Dostaje jeszcze VL CN cripsy ziolowe bo tych owocow nie tknie z CN. Podobno burgless exel jest tez dobry. Nie probowalam jeszcze tego nie kupuje duzych opakowan zeby sie nie zepsulo a tam jest 2,5 kg czy 2kg czyli dla nas za duzo. U nas najlepiej smakuje beaphar care plus mala miala dlugi czas niedowage i problemy zdrowotne.
swinkamorskaComPL

Re: Podawać jeden granulat czy mieszać kilka?

Post autor: swinkamorskaComPL »

O musze popatrzeć na te, karmy które wskazałaś u nas prosiaki uwielbiają zmiany. Chociaż znacznie bliżej nam do świnkowej nadwagi niż niedowagi :shock: . Największa z naszego stadka 1,5kg -_-
Awatar użytkownika
Bergie
Posty: 9
Rejestracja: 22 cze 2016, 10:19
Miejscowość: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Podawać jeden granulat czy mieszać kilka?

Post autor: Bergie »

Vitapol wypuścił pełnoporcjowe karmy dla gryzoni z serii Expert, świńska prezentuje się tak:

http://www.vitapol.pl/pl/produkty/gryzo ... ii-domowej

Nie wiem, jak uważają bardziej doświadczeni świnkomaniacy, ale myślę, że po składzie chyba można pochwalić, że się starają:

Skład : tymotka, lucerna, łuski sojowe, łuski owsiane, makuch z nasion słonecznika, jęczmień, pszenica, otręby pszenne, kukurydza, skrobia kukurydziana, płatki kukurydzy, płatki grochowe, marchew suszona, burak suszony, pasternak suszony, jabłko suszone, pszenica prażona, papryka suszona, porzeczka czerwona suszona, kwiat nagietka suszony, skrobia ziemniaczana, olej słonecznikowy, pulpa buraczana, pulpa jabłkowa, zioła (bazylia, rozmaryn, mięta pieprzowa, tymianek), węglan wapnia, fosforan dwuwapniowy, chlorek sodu, juka. Dodatki dietetyczne: witaminy/kg: witamina A (E672) 12 240 j.m., witamina D3 (E671) 1 104 j.m., witamina E (E307) 67,8 mg, witamina C 420 mg. Mieszanki pierwiastków śladowych//kg: żelazo (E1) 15,1 mg, miedź (E4) 3,8 mg, cynk (E6) 57,78 mg, mangan (E5) 7,6 mg, jod (E2) 1,29 mg, selen (E8) 0,08 mg. Dodatki technologiczne: sepiolit (E562) 0,61 g/kg; konserwanty i przeciwutleniacze.

Zawartość składników analitycznych
białko surowe % (min) : 10,6
oleje i tłuszcze surowe % (min) : 1,1
włókno surowe % (max) : 14,8
popiół surowy % (max) : 6,4
wilgotność % (max) : 12

Wczoraj kupiłam na próbę, za niecałe 15 zł za 750 g, czyli tyle, ile średnio kosztuje w sklepach stacjonarnych mała paczka karm zachodnich firm. Chłopakom smakuje - dla niepoznaki wsypałam z małą domieszką Cavia Nature, którą jedzą ostatnio.
swinkamorskaComPL

Re: Podawać jeden granulat czy mieszać kilka?

Post autor: swinkamorskaComPL »

Też widziałam te karmy Vitapolu - problem w tym, że nie wiadomo ile % czego... a kukurydza i pszenica wyraźnie widnieją w składzie a szkoda bo nie powinny. Także jednak odradzam.

Na końcu składu KONSERWANTY - też powinny odstraszać :evil:
Awatar użytkownika
Lilith88
Posty: 4733
Rejestracja: 11 lis 2014, 20:35
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Podawać jeden granulat czy mieszać kilka?

Post autor: Lilith88 »

ilona__wwy pisze:Ja podaje te same karmy na zmiane :D zmieniam VL CC na brite podobny sklad i wyglad tylko mniej wapna ma. Dostaje jeszcze VL CN cripsy ziolowe bo tych owocow nie tknie z CN. Podobno burgless exel jest tez dobry. Nie probowalam jeszcze tego nie kupuje duzych opakowan zeby sie nie zepsulo a tam jest 2,5 kg czy 2kg czyli dla nas za duzo. U nas najlepiej smakuje beaphar care plus mala miala dlugi czas niedowage i problemy zdrowotne.
Absolutnie Burgess nie jest dobra karmą, poczytajcie sobie skład blee..
Brit nie jest podobny do CC, jest gorszy, zboża w ekstrudatach są dopuszczalne ale super jak ich nie ma wcale w Bricie są a w CC nie, poza tym CC ma więcej włókna oraz wit. C. Brit nie jest złą karmą ale też nie jest super i daleko mu do CC.
Beaphar Care+ jest też niezbyt super ale faktycznie przy problemach z niedowagą się sprawdza, poza tym jest to karma dedykowana świnkom ciężarnym, karmiącym samicą oraz maluchom, dorosłym świnką (nie matką) tylko przy niedowadze.
Co do VL CN crispy ziołowe to w ogóle nie wiem co to jest za mix? Nie ma takiej karmy, nie wiem którą miałaś na myśli, jest VL CN, jest VL crispy muesli oraz VL crispy pellets.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”