Whisky - rudowłosa żarłoczna świnka pokonana przez białaczkę

Pamięci tych, które odeszły...

Moderator: pastuszek

Awatar użytkownika
paulina501
Posty: 265
Rejestracja: 29 lip 2013, 17:30
Miejscowość: Łódź
Kontakt:

Whisky - rudowłosa żarłoczna świnka pokonana przez białaczkę

Post autor: paulina501 »

Kochani, dawno mnie nie było i stary wątek Whisky został usunięty, a ja, oczywiście nie dopilnowałam terminu aby został, więc zakładam nowy wątek.
Muszę zacząć od informacji przykrych. Od 3 dni Whisky miała zaklejone oczko jakimś glutem. Coś w podobie miała w styczniu. Zdiagnozowano u niej zapalenie spojówek i dostałam Dicortineff Vet. Mam wpuszczać przez 7 dni 2x dziennie 1 kropelkę. Martwi mnie tylko, że Whisky niebardzo chce jeść. Co prawda, je, ale dużo mniej niż wcześniej, już nie robi koncertu na dźwięk lodówki, jak jej coś wrzucę, to ugryzie 2-3 razy i tyle. Sprawdzałam dzisiaj z weterynarzem, zęby są ładne. W dodatku wywaliło jej WSZYSTKIE węzły chłonne, zarówno te przy łopatce, jak i pod żuchwą. Weterynarz powiedział, że może to być od oka, kazał za tydzień się skontrolować pod kątem oka i węzłów.
A Wy co myślicie?
Ostatnio zmieniony 12 cze 2015, 15:49 przez paulina501, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Whisky i ja :)

Post autor: martuś »

paulina501 pisze:W dodatku wywaliło jej WSZYSTKIE węzły chłonne, zarówno te przy łopatce, jak i pod żuchwą. Weterynarz powiedział, że może to być od oka, kazał za tydzień się skontrolować pod kątem oka i węzłów.
A Wy co myślicie?
Tak szczerze mówiąc to radziłabym zrobić morfologię (pod kątem białych krwinek) i biopsję węzłów. Ostatnio niestety coraz częściej słyszy się o chłoniaku u świnek :sadness: Nie chcę straszyć ale jeśli coś to lepiej szybciej wykryć i szybciej zacząć leczenie.
Dużo zdrówka dla Whiskaczówny :buzki:
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
statler

Re: Whisky i ja :)

Post autor: statler »

Pilnie zrób morfologię i biochemię. Powiększone wszystkie węzły chłonne to nic dobrego...
Kontroluj wagę Whisky i dokarmiaj ją ręcznie karmą ratunkową lub papką ze zmielonego granulatu - Lista karm ratunkowych i przepisy na wykonanie własnej
Awatar użytkownika
paulina501
Posty: 265
Rejestracja: 29 lip 2013, 17:30
Miejscowość: Łódź
Kontakt:

Re: Whisky i ja :)

Post autor: paulina501 »

Dziękuję Wam za odpowiedź. Trochę mnie nastraszyliście. Pójdę jutro się dopytam. Będę coś wiedziała, to dam znać.
Chciałam się tylko dopytać, jak wygląda pobieranie krwi u świnek, kiedyś przeczytałam, że u małych gryzoni jest to bardzo trudne.
Statler, gdzie mogę kupić RodiCare w Łodzi?
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Whisky i ja :)

Post autor: martuś »

U moich dziewczyn nigdy nie było problemu przy pobieraniu krwi. Albo pobiera się z przedniej albo z tylnej nóżki.
Trzymam kciuki żeby to jednak nie było to :fingerscrossed:
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
Awatar użytkownika
paulina501
Posty: 265
Rejestracja: 29 lip 2013, 17:30
Miejscowość: Łódź
Kontakt:

Re: Whisky i ja :)

Post autor: paulina501 »

Już wszystko wiem, dzwoniłam do Kimery. Jutro wybieram się do łódzkiej Zwierzętarni.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Whisky i ja :)

Post autor: kimera »

Niektóre przychodnie mogą mieć HerbiCare albo RodiCare, ewentualnie karmę instant Trovetu. Wiem, że Trovet mają w Amicusie, może w Zwierzętarni też coś będzie. Jeśli nie, zamów np. w Hipciu, kurier bardzo szybko dostarcza.
Awatar użytkownika
paulina501
Posty: 265
Rejestracja: 29 lip 2013, 17:30
Miejscowość: Łódź
Kontakt:

Re: Whisky i ja :)

Post autor: paulina501 »

Jesteśmy po wizycie w lecznicy. Whisky wykonano RTG i morfologię. Rokowania są kiepskie. Podejrzewamy białaczkę, lub chłoniaka. Pniżej wyniki badań i opis:

Silnie są powiększone wszystkie węzły chłonne w jamie brzusznej, w podbrzuszu wyczówalny nieregularny twór - albo węzeł chłonny w okolicy wątroby, albo nowotwór (przerzut do wątroby).
Szmer nad płucami zaostrzony.
Zęby prawidłowe.
Świnka zemdlała w trakcie rewizji jamy ustnej - po tlenoterapii zadecydowano o RTG
Wydano na jutro: Marbocyl 0,05 ml do podania u lekarza weterynarii, Furosemid 2x dziennie 0,3 ml doustnie
Kontrola w sobotę.

RTG: AP + prawobocznie
w KLATCE PIERSIOWEJ widoczne powiększone węzły chłonne śródpiersiowe, sylwetka serca w AP kulista, w bocznym zatarta linia przepony ze względu na obecność płynu w jamie brzusznej. Żołądek pusty, zagazowany, obraz zawoaluowany, uniemożliwia dokładną ocenę narządów wewnętrznych

MORFOLOGIA:
Morfologia krwii: wartość w nawiasach - norma dla świnek morskich
LEUKOCYTY 54,8 G/l (5-18)
ERYTROCYTY 4,26 T/l (4,5-6,4)
HEMATOKRYT 33% (37-51)
HEMOGLOBINA 11,6 G/DL (11-18)
MCV (ŚOK) 77,4 FL (60-100)
MCH (ŚMH) 27,2 PG (22-28)
MCHC 35,1 G/DL (28-39)
TROMBOCYTY: 226 G/L (225-800)
GRANULOCYTY 39,3 G/L (1-9,9)
GRAN% 71,7% (20-60)
LIFMOCYTY: 9,1 10^9/L (1-9,9)
LYM% 16,7
MONOCYTY 6,4 X10^9/L (0-9,9)
MONO% 11,6%

BIOCHEMIA:
ALT: >10 U/L
AST 526 U/L
BIAŁKO CAŁKOWITE 4,4 (5-6,8)
BUN AZOT MOCZNIKA 19 MG/DL (9-32)
AP FOSFATAZA ZASADOWA: 102 U/L
GLUKOZA: 124 MG/DL () 82-126
KREATYNINA: 1,9 MG/DL (0,6-2,2)
MOCZNIK 40,64 MG/DL (21,87 - 78,47)

ZASTOSOWANE LEKI:
FUROSEMIDUM 2ML 1 AMP
HERBI CARE PLUS 200G 2 OP 10G
METACLOPRAMIDUM INJ 0,25 AMP
MARBOCYL INJ 0,1 ML


rokowania nie są dobre, w sobote kontrola, najprawdopodobniej, o ile Whisky poczuje się lepiej, dostanie dożywotnio steryd, jeżeli nie, najprawdopodobniej będę musiała dokonać eutanazji :(

Zła jestem, że nic wcześniej nie zauważyłam, przecież spędzam z nią dużo czasu, powinnam coś zauwazyć...
W dodatku waga nam spada, normalna waga Whisky waha sie między 1100g a 1000g. Dzisiaj jak ważyłam to TYLKO 860g. Od 3 dni mniej je, a dzisiaj praktycznie nic, oprócz papek ratunkowych.

Orientujecie się, kto z forum miał doczynienia z chłoniakiem albo białaczką?
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Whisky i ja :)

Post autor: kimera »

Porcella, statler, pucka69, mieli świnki, które zmarły na chłoniaki. Mój Kudłaty miał podejrzenie chłoniaka. Jest wątek o chłoniakach u świnek morskich: http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =87&t=1883
Awatar użytkownika
paulina501
Posty: 265
Rejestracja: 29 lip 2013, 17:30
Miejscowość: Łódź
Kontakt:

Re: Whisky i ja :)

Post autor: paulina501 »

Dokładnie nie ma pewności, czy to chłoniak, czy białaczka. Ma za dużo wody w jamie brzusznej, aby ocenić jej stan. Najgorsze jest to, że mimo podawanych leków nie oddaje moczu :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „In Memoriam”